Jak wygląda proces produkcji perfum? Coś dla dociekliwych!

Sięgamy po nie każdego dnia, nie wyobrażamy sobie wyjścia bez nich z domu, ale często w ogóle nie zastanawiamy się, jak właściwie powstały. Proces produkcji perfum jest dość złożony, choć dziś wygląda już zupełnie inaczej niż jeszcze w czasach, gdy np. Gabrielle „Coco” Chanel tworzyła swoją wybitną Chanel No. 5. Obecnie do produkcji perfum wykorzystuje się m.in. syntetyczne źródła zapachów, a nawet… sztuczną inteligencję. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, jak wygląda proces produkcji perfum.
Wizja
Wszystko zaczyna się właśnie od wizji zapachu, za którą odpowiedzialny jest zespół kreatywny danej marki. Na jego czele najczęściej stoi wybitny perfumiarz, który decyduje o charakterze konkretnej kompozycji, dobierając do niej poszczególne składniki.
Wizja zapachu musi być spójna z jego przeznaczeniem, wpisywać się w niszę, jaką chce wypełnić marka perfumeryjna czy korespondować z zaplanowaną już kampanią reklamową, kreującą konkretny wizerunek marki. Obecnie perfumy komponuje się przede wszystkim w oparciu o badania rynkowe (wspierając się również narzędziami AI) – i nie ma w tym nic dziwnego, w końcu zapach przede wszystkim musi się dobrze sprzedawać.
Dobór składników
To kluczowy etap produkcji perfum. W tym miejscu trzeba podkreślić, że dziś wiele – jeśli nie większość – zapachów bazuje na syntetycznych substancjach zapachowych. Dobrym przykładem będzie tutaj piżmo, którego z przyczyn ekologicznych praktycznie nie pozyskuje się już od piżmowca.
Oczywiście nadal gros zapachów, zwłaszcza tych z wyższej półki, wykorzystuje substancje zapachowe naturalnego pochodzenia, pozyskiwane z roślin, owoców, drzew etc. Producenci stosują różne metody ekstrakcji zapachu, w tym macerację, ekstrakcję rozpuszczalnikową, tłoczenie na zimno czy destylację parą wodną.
Komponowanie
Po wybraniu składników, które złożą się na finalną kompozycję, trzeba jeszcze dobrać ich proporcje. To bardzo ważny etap produkcji perfum, gdzie decydujący głos ma lider zespołu perfumiarzy.
Proporcje dobiera się zgodnie z tzw. piramidą zapachową, dzięki czemu kompozycja zmienia swój charakter w czasie, uwalniając początkowo nuty głowy (najbardziej ulotne), następnie nuty serca (średnio trwałe), a ostatecznie nuty bazy (stanowią trzon zapachu, są wyczuwalne najdłużej).
Maceracja
Maceracja to inaczej dojrzewanie zapachu. Po zmieszaniu składników z alkoholem (nośnikiem zapachu) zostawia się perfumy na określony czas, aby kompozycja się ustabilizowała i nabrała ostatecznego charakteru. W tym momencie możemy już mówić o gotowych perfumach – dokładnie w takiej postaci trafią do flakonika i tak będą pachnieć po aplikacji.
Konfekcjonowanie
Konfekcjonowanie to ostatni etap produkcji perfum, który polega na rozlewie do wcześniej zaprojekowanych i wyprodukowanych flakoników, najczęściej wykonanych ze szkła. Flakoniki wkłada się następnie do opakowań kartonowych i w takiej formie trafiają do klientów za pośrednictwem drogerii lub perfumerii, w tym oczywiście internetowych.
Czy wiesz, że…
Producenci zawsze przewidują partię zapachów, które będą pełnić funkcję testerów perfum? Są to dokładnie te same perfumy, ale najczęściej umieszczane w opakowaniach zastępczych. Testery to atrakcyjna propozycja dla osób, które szukają perfum dla siebie, nie na prezent, a chcą przy tym trochę zaoszczędzić.
Tak właśnie wygląda proces produkcji perfum, który jest bardzo zbliżony dla wszystkich popularnych marek perfumeryjnych na świecie. Te najlepsze i najbardziej pożądane zapachy kupisz w Super Drogerii – sprawdź nasz wybór perfum damskich i perfum męskich, wybierz kompozycję dla siebie lub kogoś bliskiego i zamów z darmową dostawą już od 150 zł.
Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Z czego produkuje się perfumy?
Obecnie do produkcji perfum wykorzystuje się zarówno składniki pochodzenia naturalnego (ekstrakty z roślin, owoców, drzew), jak i syntetyczne – tymi ostatnimi zastępuje się głównie składniki odzwierzęce.
Kto komponuje perfumy?
Najczęściej odpowiada za to zespół kreatywny marki perfumeryjnej, na którego czele – w przypadku kluczowych zapachów marki – staje wybitny „nos”, czyli perfumiarz, osoba o najwyższych kwalifikacjach do oceny jakości zapachu i tworzenia kompozycji.
Czym jest maceracja perfum?
Maceracja to końcowy etap produkcji perfum, kiedy to skomponowane już składniki są łączone z alkoholem, nośnikiem zapachu, a następnie dojrzewają w celu utrwalenia kompozycji.
Czym są testery perfum?
Testery perfum to pełnowartościowe perfumy, które zostały przewidziane do promowania danego zapachu w stacjonarnych punktach sprzedaży, dlatego najczęściej są dystrybuowane w opakowaniach zastępczych.