Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki typ perfum jest najtrwalszy? Wyjaśniamy!

2023-04-17
Jaki typ perfum jest najtrwalszy? Wyjaśniamy!Kupując perfumy, czy raczej wodę perfumowaną lub toaletową (do czego wrócimy w dalszej części artykułu), kierujemy się przede wszystkim kompozycją zapachową, ale też oczekiwaną trwałością. I o ile większość z nas nie ma problemu z określeniem własnych preferencji aromatycznych, o tyle pewną trudność może sprawić określenie choćby przybliżonego czasu, w jakim dany zapach będzie jeszcze wyczuwalny. Co ma na to największy wpływ? Głównie stężenie substancji zapachowych w konkretnym kosmetyku, ale nie tylko. Temat jest bardzo interesujący, dlatego zapraszamy Cię do lektury tego artykułu, w którym wyjaśniamy, jaki typ perfum jest najtrwalszy.

Co decyduje o trwałości zapachu perfum?

Jeśli masz już za sobą lekturę innego artykułu, w którym analizowaliśmy, z czego składają się perfumy, to wiesz, że poza wodą, alkoholem i olejkami eterycznymi w składzie produktów perfumeryjnych znajdziemy także składniki syntetyczne. Służą one z jednej strony stabilizowaniu i ujednolicaniu bazy zapachowej, a z drugiej zwiększaniu jej trwałości i intensywności. Można zatem napisać, że największy wpływ na trwałość perfum mają dwa czynniki:
  • Stężenie substancji zapachowych, czyli olejków eterycznych.
  • Rodzaj i jakość zastosowanych składników utrwalających i wzmacniających.

Czy FL. OZ. określa trwałość zapachu?

To jeden z największych mitów, a w zasadzie błędów wynikających z nieznajomości oznaczeń umieszczanych na opakowaniach perfum. Otóż akronim FL. OZ. (Fluid Ounce) nie ma nic wspólnego z tym, jak trwały będzie dany zapach. Wciąż jednak wiele osób sądzi, że im wyższa liczba występuje przy tym oznaczeniu, tym intensywniej pachnie dany produkt i tym dłużej będziemy cieszyć się jego aromatem. Nic z tych rzeczy. W rzeczywistości FL. OZ. określa wyłącznie objętość danego produktu wyrażoną w uncjach. I tak:
  • 1 FL. OZ. – 30 ml;
  • 1,7 FL. OZ. – 50 ml;
  • 2,5 FL. OZ. – 75 ml;
  • 3,4 FL. OZ. – 100 ml;

Jaki typ perfum jest zatem najtrwalszy?

Jeśli myślisz, że w Twojej toaletce, łazience czy kosmetyczce znajdują się perfumy (Parfume lub Perfume), to prawdopodobnie tak nie jest – co wcale nie oznacza, że na co dzień używasz produktów niskiej jakości. Na początku artykułu obiecaliśmy małe wyjaśnienie. Otóż trzeba sobie zdawać sprawę, że przytłaczająca większość kosmetyków zapachowych sprzedawanych na światowych rynkach nie jest perfumami, ale wodami toaletowymi lub wodami perfumowanymi. To, co zgodnie z prawem można określać mianem perfum, zawiera między 30 a 40 procent olejków zapachowych, rozpuszczonych w 90-96 procentowym alkoholu. Takie produkty stanowią marginalną część rynku, ponieważ są stosunkowo drogie – kosztują kilkakrotnie więcej niż wody perfumowane. Wspomniane wody perfumowane (preferowane przez panów) i wody toaletowe (chętniej wybierane przez panie) są wysokiej jakości koncentratami zapachowymi, produkowanymi przez wszystkie czołowe marki, w tym cenione, luksusowe domy mody. Dzięki niższej cenie są dostępne nawet na przeciętną kieszeń, oferując przy tym naprawdę niezłą trwałość zapachu. To właśnie wody perfumowane (Eau de Parfum – stężenie substancji zapachowych między 10 a 18 procent) oraz wody toaletowe (Eau de Toilette – stężenie substancji zapachowych między 5 a 10-12 procent) są najtrwalszymi typami tzw. perfum, które można kupić w każdej drogerii, nie wydając przy tym sporych pieniędzy. Na przeciwległym biegunie znajdują się inne popularne produkty perfumeryjne, czyli przede wszystkim woda kolońska (Eau de Cologne) ze stężeniem olejków zapachowych na poziomie około 3 do 5 procent oraz woda odświeżająca (Eau Frache) zawierająca około 1 do 3 procent substancji zapachowych – w przypadku tych produktów trwałość zapachu będzie najmniejsza, co jednak znajduje też odzwierciedlenie w ich cenie. Wiedząc, jaki typ perfum jest najtrwalszy i mając świadomość, że tzw. prawdziwe perfumy występują na rynku stosunkowo rzadko, możesz świadomie wybrać produkty dla siebie pod kątem nie tylko bukietu zapachowego, ale też właśnie trwałości. Szeroki wybór wód toaletowych i wód perfumowanych znajdziesz w ofercie naszej drogerii. Kupisz u nas produkty czołowych, najbardziej pożądanych marek perfumeryjnych na świecie. Rozgość się w Super Drogerii i znajdź zapach dla siebie.
pixel