Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie są rodzaje perfum? Przeczytaj i zacznij świadomie kupować kosmetyki zapachowe

2023-04-17
Jakie są rodzaje perfum? Przeczytaj i zacznij świadomie kupować kosmetyki zapachowePerfumy to kosmetyki, które produkuje się głównie z wody, alkoholu, olejków eterycznych, substancji odzwierzęcych i składników syntetycznych (więcej o tym piszemy w artykule poświęconym składowi perfum). Czy jednak wiesz, że prawdopodobnie zdarza Ci się używać tego określenia nieprawidłowo? Spokojnie, większość osób popełnia ten prosty błąd, co wynika po prostu z nieznajomości różnic między poszczególnymi kosmetykami zapachowymi. Jakie są rodzaje perfum, czy raczej koncentratów zapachowych? Warto uporządkować wiedzę na ten temat, aby być bardziej świadomym konsumentem i wybierać dla siebie produkty o takich cechach, jakich oczekujemy. Wszystko wyjaśniamy w tym poradniku.

Podstawowy podział perfum

Przyjęło się, że mianem „perfum” określamy każdy kosmetyk zawierający substancje zapachowe, czy to pochodzenia naturalnego, odzwierzęcego czy syntetyczne. Tymczasem prawidłowo powinniśmy tutaj mówić o koncentratach zapachowych – sam termin „perfumy” jest zarezerwowany dla wąskiej grupy produktów, które w rzeczywistości mało kto ma w swojej łazience czy kosmetyczce (z uwagi na wysoką cenę). Koncentraty zapachowe, czyli te potocznie nazywane „perfumy”, dzielimy ze względu na stężenie substancji zapachowych. Im jest ono wyższe, tym intensywniejszy i trwalszy powinien być dany zapach – ma to również przełożenie na cenę produktu. W dalszej części poradnika szeregujemy tzw. „perfumy”, zaczynając od tych, które zawierają najmniejsze stężenie substancji zapachowych.

Woda odświeżająca

Takie produkty bardzo fajnie sprawdzają się latem, gdy np. chcemy się szybko odświeżyć po wizycie na plaży przed wejściem do restauracji. Woda odświeżająca (Eau Frache), nazywana również mgiełką do ciała, zawierają niewiele, ponieważ do około 3 procent substancji zapachowych.

Woda kolońska

Popularna wśród panów woda kolońska, czyli podstawowy produkt kosmetyczny stosowany po goleniu twarzy, także może być zaliczana do kategorii „perfum”. Mało tego: w Polsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu stawiano wręcz znak równości między wodą kolońską a perfumami – głównie z braku alternatyw. Klasyczna woda kolońska, czyli Eau de Cologne, zawiera od 3 do 5 procent substancji zapachowych. Woda działa odświeżająco, zawarty w niej alkohol ma właściwości antyseptyczne, natomiast zapach utrzymuje się na skórze bardzo krótko.

Woda toaletowa

Czyli Eau de Toilette. Zupełnie niesłusznie wiele osób uważa, że jest to „podróbka” perfum i uznaje wodę toaletową za produkt niskiej jakości. W rzeczywistości markowe wody toaletowe mogą zawierać nawet 10-12 procent substancji zapachowych. Eau de Toilette to dobry wstęp do świata perfum, zwłaszcza dla osób, które szybko nudzą się jednym zapachem i lubią je regularnie zmieniać.

Woda perfumowana

Nie wszyscy wiedzą, że tzw. perfumy, które kupujemy w drogeriach stacjonarnych czy internetowych, to w zdecydowanej większości wody perfumowane – i nie jest to wcale nic złego. Woda perfumowana zawiera stosunkowo wysokie stężenie substancji zapachowych, wynoszące między 10 a 18 procent. Wody perfumowane (Eau de Parfum) gwarantują dobrą intensywność i trwałość zapachu, a są przy tym dostępne nawet na przeciętną kieszeń. Wszystkie czołowe marki świata, w tym luksusowe domy mody, mają w swojej ofercie właśnie wody perfumowane, które dominują na rynku produktów perfumeryjnych.

Perfumy

Wreszcie doszliśmy do perfum, czyli Parfum lub Perfume. Są to jedyne produkty zapachowe, które zgodnie z prawem można określać mianem perfum. Zawierają substancje aromatyczne w stężeniu między 30 a 40 procent, co gwarantuje znakomitą intensywność i trwałość zapachu, przekładając się na bardzo wysoką cenę produktu, Wspomnijmy również o ekstraktach perfum (Extrait de Parfum), które zawierają substancje zapachowe w stężeniu nawet 60 procent. Są to produkty rzadkie, praktycznie niewystępujące w drogeriach, co wynika z ich bardzo wysokiej ceny i tym samym niewielkiego zainteresowania kupujących. Wiesz już, jakie są rodzaje perfum. Teraz koniecznie zajrzyj do innego artykułu na naszym blogu, w którym odpowiadamy na kolejne często zadawane pytanie: jaki typ perfum jest najtrwalszy.
pixel