Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Z czego składają się perfumy? Poznaj sekret produkcji Twoich ulubionych zapachów

2023-04-17
Z czego składają się perfumy? Poznaj sekret produkcji Twoich ulubionych zapachówPrzemysł perfumeryjny jest jednym z najbardziej dochodowych na świecie. I nie ma w tym nic dziwnego: produkty luksusowe, a za takie bez wątpienia mogą uchodzić perfumy czołowych marek (zwłaszcza domów mody) są niezwykle pożądane i chętnie wydajemy na nie pieniądze. Zwłaszcza, że akurat perfumy są dostępne już na przeciętną kieszeń, dlatego większość z nas może sobie od czasu do czasu pozwolić na zakup odrobiny rozkoszy zamkniętej w efektownym flakoniku. Mamy do Ciebie pytanie: czy wybierając perfumy zwracasz uwagę na ich skład? Czy zastanawiasz się, z czego właściwie zostały wyprodukowane? To bardzo interesująca kwestia, której bliżej przyjrzymy się w tym poradniku. Dowiedz się, z czego składają się perfumy, oczywiście poza wodą i alkoholem.

Olejki eteryczne

Podstawowym składnikiem każdych perfum są olejki eteryczne, które mają decydujący wpływ na zapach produktu. Nawet osoby niemające dużego doświadczenia z perfumami i nieznające technologii ich produkcji, bez większego problemu wskażą dominujące nuty zapachowe w danym preparacie – odpowiadają za to właśnie użyte olejki. W markowych perfumach stosuje się olejki naturalne, czyli pozyskiwane z kwiatów oraz owoców. Do najczęściej wykorzystywanych olejków eterycznych zaliczymy m.in.:
  • Bergamotkę – czyli olejek produkowany ze skórki owoców drzewa cytrusowego. Jest to szalenie popularny zapach, lubiany przez większość ludzi, stąd perfumy z bergamotką cieszą się wielkim zainteresowaniem i osiągają wysoką sprzedaż.
  • Cedr – charakterystyczny, dość intensywny zapach, który do perfum wprowadza się poprzez olejek z drzewa cedrowego.
  • Drzewo sandałowe– ten olejek może budzić pewne kontrowersje, podobnie jak perfumy, w których bazie dominuje olejek z drzewa sandałowego. Mają one wyraźnie słodkawy zapach.
  • Gardenia– kolejny olejek eteryczny o słodkim, a jednocześnie bardzo eleganckim aromacie, stosowany przede wszystkim w kobiecych liniach perfum.

Produkty odzwierzęce

Choć coraz więcej producentów odchodzi od stosowania składników pochodzenia zwierzęcego (względy ekologiczne, kampanie przeciwko cierpieniu zwierząt), to jednak nadal stanowią one dość ważną część całego przemysłu perfumeryjnego. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim piżmo, czyli składnik pozyskiwany z gruczołów piżmowca, pełniący funkcję utrwalacza aromatu perfum. Warto wiedzieć, że piżmo ma zapach zbliżony do rozgrzanej ludzkiej skóry i jest feromonem, dlatego jego obecność w perfumach jest tym bardziej pożądana.

Produkty syntetyczne

Od razu wyjaśniamy, że obecność syntetycznych składników w perfumach nie oznacza, że jest to produkt słabej jakości. Niektóre spośród takich składników są wręcz niezbędne dla ustabilizowania i ujednolicenia bukietu zapachowego – nazywamy je składnikami homogenizującemu (ich funkcję mogą również pełnić niektóre naturalne tłuszcze, jak olejki roślinne). Ponadto w perfumach stosuje się wodę, alkohol oraz syntetyczne środki o niskiej lotności (głównie aldehydy), które wzmacniając zapach olejków eterycznych i wydłużają trwałość aromatu.

Skład perfum decyduje o jakości produktu

Zdecydowana większość osób przy wyborze perfum kieruje się wyłącznie subiektywną oceną zapachu – co jest w pełni zrozumiałe. Nie brakuje i takich, dla których podstawowym kryterium wyboru jest marka. Są osoby wydające niemałe pieniądze na danych zapach tylko dlatego, że jest owiany legendą (np. kultowe Chanel no. 5), choć niekoniecznie przypadł im do gustu. Tymczasem można znaleźć wiele przykładów perfum o fantastycznym składzie i bazie zapachowej, które nie są szerzej znane poza gronem pasjonatów rynku perfumeryjnego. Takie kosmetyki można kupić za rozsądne pieniądze i cieszyć się piękną, trwałą wonią, która zdecydowanie będzie nas wyróżniać w tłumie. Właśnie dlatego przy wyborze nowych perfum radzimy poświęcić kilka chwil na analizę ich składu, nie kierując się wyłącznie marką producenta czy tym bardziej kryterium ceny.

Podsumowanie

To oczywiście tylko pobieżna analiza składu perfum. Każdy zapach jest na swój sposób oryginalny i może powstać z wykorzystaniem innych składników czy metod produkcji. Chcieliśmy natomiast zwrócić Twoją uwagę na fakt, iż markowe kosmetyki to często prawdziwe majstersztyki sztuki perfumeryjnej, z drobiazgowo dobranymi proporcjami poszczególnych składników, co czyni je rzeczywiście wyjątkowymi.
pixel