Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dowiedz się, jak powstają perfumy

2023-08-22
Dowiedz się, jak powstają perfumy

Dowiedz się, jak powstają perfumy

Każdy z nas, a na pewno większość, ma w swojej kosmetyczce choć jeden flakon perfum. Zwykle jest to woda toaletowa lub woda perfumowana, ponieważ prawdziwe perfumy są znacznie droższe i trudniej dostępne (przy okazji zajrzyj do innego artykułu, w którym omawiamy podstawowe rodzaje perfum). Czy sięgając codziennie rano po swój ulubiony zapach zdarza Ci się zastanawiać nad tym, jak powstają perfumy? Jeśli tak, to zaspokoisz ciekawość dzięki lekturze naszego artykułu.

Każda kompozycja zapachowa ma unikalny charakter

Zanim przejdziemy do omówienia procesu produkcji perfum, to wspomnijmy o tym, że wszystkie czołowe marki perfumeryjne i domy mody pilnie strzegą własnych receptur i nie zdradzają rzeczywistego przebiegu komponowania zapachów. Jest to ściśle strzeżona tajemnica, a pracownicy uczestniczący w pracach nad produkcją perfum podpisują stosowne oświadczenia, tzw. lojalki.

Faktem jest natomiast, że produkcja kosmetyków, w tym perfum, mocno się już zunifikowała. Trudno jest przecież bez końca opracowywać nowe kompozycje, choć oczywiście każda szanująca się marka zatrudnia ekspertów od wynajdywania ciekawych, zaskakujących i dotąd niespotykanych aromatów – głównie w trakcie podróżowania po najbardziej egzotycznych zakątkach świata.

Warto także dodać, że wszystkie liczące się marki zatrudniają własnych projektantów zapachów, wśród których są wybitne osobistości, cieszące się równie dużą estymą, jak dyrektorzy kreatywni domów mody.  

Projekt kompozycji zapachowej

Pierwszym etapem powstawania perfum jest koncepcja nowego zapachu, nad którą pracują zatrudnieni przez daną markę perfumiarze. Oczywiście ci nie mają pełnej swobody – dziś o wszystkich ruchach decyduje biznes, dlatego marki modowe najpierw przeprowadzają badania konsumenckie i sprawdzają, jaki zapach może zostać najlepiej przyjęty przez rynek, a tym samym osiągnąć najlepsze wyniki sprzedaży.

Proces tworzenia kompozycji zapachowej jest niezwykle żmudny, męczący, wymaga olbrzymiego doświadczenia i znajomości całej palety aromatów. Nic dziwnego, że marki modowe wprowadzają nowe zapachy bardzo rzadko, nawet co kilka czy kilkanaście lat.

Składniki

Gdy koncepcja kompozycji zapachowej jest już gotowa, to kolejnym etapem jest dobór odpowiednich składników. Dziś standardem jest łączenie naturalnych esencji roślinnych oraz składników syntetycznych opracowanych w laboratorium w ramach skomplikowanych procesów chemicznych.

Składniki są dobierane tak długo, aż uda się uzyskać aromat idealnie odpowiadający wizji perfumiarza odpowiedzialnego za stworzenie danego zapachu.

W tym miejscu warto wprowadzić dwa istotne dla powstawania perfum terminy, mianowicie:

  1. Akord– jest to zapach wiodący w danych perfumach, który stanowi bazę dla całej kompozycji zapachowej.
  2. Nuty– nuty to pojedyncze aromaty, które dopasowuje się do akordu. Muszą go dobrze uzupełniać, jednocześnie nadając kompozycji unikalności. Wyróżniamy nuty dolne (bazy), nuty serca oraz najbardziej ulotne nuty głowy.

Prawidłowy dobór nut zapachowych jest niezwykle trudnym procesem, od którego tak naprawdę zależy sprzedaż danego kosmetyku. Większość kupujących zwraca bowiem uwagę właśnie na nuty i na ich podstawie wyobraża sobie, jak pachną dane perfumy, podejmując tym samym decyzję o ewentualnym zakupie.

Ciekawostka

Przyjmuje się, że nuty bazowe powinny stanowić około 5 do 10 proc. zapachu, nuty głowy 10 do 40 proc., a nuty serca to zawsze dopełnienie kompozycji. Ostateczne proporcje oczywiście ustala perfumiarz.

Utrwalenie

Ostatnim etapem powstawania perfum jest utrwalenie zapachu, czyli sprawienie, aby dana kompozycja w kontakcie z ludzką skórą uwalniała się równomiernie i możliwie jak najwolniej, co przekłada się na trwałość perfum.

Do utrwalania zapachu najczęściej używa się piżma, waniliny, rezynoidu, kwasu fenylooctowego oraz benzofenonu.

Wiesz już, jak powstają perfumy, a więc czas wybrać zapach dla siebie. Rozgość się w naszej drogerii i sprawdź zarówno perfumy damskie, jak i perfumy męskie czołowych marek modowych, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy.

pixel