Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pojemność perfum a cena – jak wybrać najkorzystniejszą opcję?

2024-05-23
Pojemność perfum a cena – jak wybrać najkorzystniejszą opcję?

Oryginalne perfumy szczęśliwe przestały być już traktowane jako produkty luksusowe, zarezerwowane tylko dla dobrze sytuowanych osób. Dziś na zakup choć jednego flakonika rocznie może sobie pozwolić większość z nas. Oczywiście zawsze warto poszukać okazji i wybrać taką pojemność perfum, która będzie najkorzystniejsza w relacji do ceny kosmetyku. Są tutaj pewne uniwersalne zasady, a omawiamy je w naszym artykule.

Popularne pojemności perfum

Perfumy dostępne są w różnych wariantach pojemności, co pozwala bardzo łatwo znaleźć odpowiedni kosmetyk dla siebie – zarówno do domu, jak i w podróż czy do torebki. Najpopularniejsze pojemności to:

  • 30 ml;
  • 50 ml;
  • 75 ml;
  • 100 ml.

Są oczywiście marki perfumeryjne, które proponują nam swoje produkty zamknięte w mniej typowych pojemnościowo flakonikach, np. 90 ml (sprawdź chociażby Giorgio Armani My Way Floral) czy 125 ml (tutaj dobrym przykładem będzie kapitalny zapach Armani Code dla mężczyzn).  

Jak pojemność perfum wpływa na cenę?

Cena perfum jest bezpośrednio związana z pojemnością flakonu. To proste: im więcej kosmetyku kupujemy, tym więcej trzeba za niego zapłacić. Okazuje się natomiast, że te różnice nie są wcale rażące.

Pisząc w dużym uogólnieniu: cena takiego samego zapachu zamkniętego we flakoniku o pojemności 100 ml będzie tylko o około 30% wyższa w porównaniu z 50-mililitrowym flakonikiem, a przecież otrzymujemy aż 100% więcej produktu.

Im większa pojemność perfum, tym realnie niższa cena

Choć nominalna cena, czyli ta, jaką płacimy za kosmetyk, rośnie wraz z pojemnością, to cena realna perfum w większych flakonikach jest niższa. Można bardzo łatwo zrozumieć ten paradoks – wystarczy użyć kalkulatora.

Spójrz: jeśli dany zapach zamknięty we flakoniku o pojemności 100 ml kosztuje np. 350 zł, to cena za mililitr wynosi 3,50 zł. Jeśli natomiast kupisz ten sam kosmetyk we flakoniku o pojemności 50 ml za cenę 230 zł, to cena za mililitr wzrośnie do 4,60 zł.

Właśnie dlatego obowiązuje prosta zasada, że im większa pojemność perfum, tym zazwyczaj niższa cena produktu, a jego zakup jest bardziej opłacalny.

Inne korzyści z kupowania perfum w dużych flakonikach

Zdecydowana większość klientów Super Drogerii wybiera perfumy damskie i perfumy męskie w możliwie jak największych flakonikach. Najpopularniejsza pojemność to 100 ml, która jest takim optimum pod względem ceny oraz funkcjonalności.

Duże opakowania perfum mają liczne zalety, by wymienić tylko:

  • Są ekonomiczne;
  • Wystarczają na znacznie dłużej niż mniejsze pojemności;
  • Duży flakonik bardzo ładnie prezentuje się na toaletce;
  • To idealna pojemność, gdy szukamy perfum na prezent.

Oczywiście swoje zalety mają także mniejsze flakoniki perfum. Na przykład taki o pojemności 30 ml (np. Nasomatto Black Afgano) świetnie sprawdzi się w roli mobilnego zapachu, który możesz mieć zawsze w torebce i użyć w sytuacjach towarzyskich, by poczuć się pewniej. Z kolei takim złotym środkiem wydaje się być kosmetyk o pojemności 50 ml (np. zjawiskowy Thierry Mugler Angel), który powinien wystarczyć na około 3-4 miesiące. To dobra opcja dla osób lubiących stosunkowo często zmieniać perfumy.

Nie tylko pojemność

Na cenę perfum kluczowy wpływ ma nie tyle sama pojemność, co po prostu ich jakość. Im bardziej prestiżowa marka, tym spodziewaj się wyższej kwoty, jaką trzeba zapłacić za jej kosmetyk. Działa to dokładnie tak samo jak w przypadku branży modowej czy motoryzacyjnej.  

Warto przy tym wiedzieć, że na rynku perfumeryjnym jest wiele znakomitych marek, które nie cieszą się globalną rozpoznawalnością, ponieważ skupiają się wyłącznie na produkcji perfum – ich kosmetyki, choć prezentują rewelacyjną jakość, można kupić w naprawdę atrakcyjnej cenie, niezależnie od wybranej pojemności.

Zachęcamy również do lektury pozostałych artykułów poradnikowych, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie na naszym blogu. Dowiesz się z nich m.in., jakie są ulubione perfumy gwiazd, a także jak przedłużyć trwałość perfum dzięki pięciu bardzo prostym wskazówkom.

pixel