Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Poznaj różnice między wodą toaletową a wodą perfumowaną

2023-09-25
Poznaj różnice między wodą toaletową a wodą perfumowanąWiększość z nas określa mianem perfum każdy zapach zamknięty w flakoniku. Jest to ogólnie przyjęta praktyka, do której stosujemy się dla wygody, ale często także z niewiedzy. W jednym z artykułów poradnikowych na naszym blogu wyjaśnialiśmy już, jakie są rodzaje perfum. Okazuje się, że te zapachy, po które sięgamy w domowej łazience czy sypialni, z reguły nie są prawdziwymi perfumami, ale produktami nieco niższej jakości: wodą toaletową lub wodą perfumowaną. Oba produkty jak najbardziej mogą zagwarantować atrakcyjny, długotrwały zapach, który pozwoli nam wyróżnić się w tłumie i zaakcentować np. pozycję zawodową czy status majątkowy. Przed ich zakupem warto natomiast wiedzieć, jakie są różnice między wodą toaletową a wodą perfumowaną. Wszystko dokładnie wyjaśniamy w naszym artykule.

Czym jest woda toaletowa?

Woda toaletowa to produkt perfumeryjny o stosunkowo niskim stężeniu olejków zapachowych. Formalnie nie można jej nazywać perfumami, co nie zmienia faktu, że większość osób używa właśnie tego sformułowania. Wody toaletowe cieszą się bardzo dużą popularnością na polskim rynku. Głównym powodem jest ich atrakcyjna cena. Większość osób, również średnio sytuowanych, może sobie pozwolić, aby od czasu do czasu kupić wodę toaletową i ładnie pachnieć czy to w pracy, czy w sytuacjach towarzyskich. Wody toaletowe są również popularnymi upominkami, które nie nadszarpują tak mocno budżetu prezentowego. Przechodząc do konkretów: woda toaletowa zawiera stosunkowo niskie stężenie olejków zapachowych, które waha się od 5 do 10%. Intensywność zapachu może być wysoka, natomiast gorzej wypada trwałość – po wodzie toaletowej zwykle nie ma śladu po już po 3-4 godzinach od aplikacji (wiele zależy jednak od indywidualnych predyspozycji, klasy produktu, temperatury powietrza etc.). To warto wiedzieć Wodę toaletową oznacza się jako EDT, czyli eau de toilette. Widząc tę frazę na opakowaniu produktu, możesz mieć pewność, że masz do czynienia właśnie z wodą toaletową. Dodajmy, że wody toaletowe są bardzo licznie reprezentowane zarówno w kategorii perfum męskich, jak i perfum damskich. Przykładowymi zapachami dostępnymi w ofercie Super Drogerii mogą być męskie Emporio Armani Stronger With You Only oraz damskie Gucci Guilty Pour Femme.

Dla kogo jest woda toaletowa?

  • Dla osób dysponujących ograniczonym budżetem na zakup perfum;
  • Dla szukających subtelnego, niezbyt ekspansywnego zapachu;
  • Dla osób, które często zmieniają zapachy i używają ich naprzemiennie, dlatego nie chcą inwestować w produkt z bardzo wysokiej półki cenowej;

Czym jest woda perfumowana?

Wody perfumowane są najchętniej kupowanymi produktami perfumeryjnymi w naszym kraju (i nie tylko). Wynika to z prostego faktu: oferują bardzo dobry stosunek ceny do jakości i trwałości zapachu. Można wręcz napisać, że jest to wstęp do świata prawdziwych perfum. Woda perfumowana różni się od wody toaletowej stężeniem olejków zapachowych. Tutaj, w zależności od konkretnego produktu, wynosi ono między 10 a 19%, a więc średnio dwukrotnie więcej niż w przypadku wody toaletowej. Ma to oczywiście bezpośrednie przełożenie na intensywność, ale też trwałość zapachu – najlepsze wody perfumowane mogą utrzymywać się na skórze nawet przez cały dzień. To warto wiedzieć Wody perfumowane oznacza się jako EDP, czyli eau de parfum, co oznacza właśnie woda perfumowana. Popularnymi wodami perfumowanymi dostępnymi w Super Drogerii są damski zapach Miss Dior czy słynny Chanel np. 5, a wśród zapachów męskich Yves Saint Laurent Y czy Paco Rabanne Invictus Platinum.

Dla kogo jest woda perfumowana?

  • Dla osób, które szukają intensywnych i długotrwałych zapachów;
  • Dla ceniących sobie luksusowy charakter perfum;
  • Dla szukających eleganckiego prezentu dla kogoś bliskiego;
Znasz już różnice między wodą toaletową a wodą perfumowaną, co powinno ułatwić Ci wybranie odpowiedniego produktu dla siebie. Pamiętaj, że trwałość i intensywność, choć oczywiście ważne, nie są decydującymi kryteriami. Kluczowe jest to, aby danach zapach pasował do Twojego charakteru, sytuacji, w której go nosisz, a przede wszystkim podobał Ci się i nie działał na Ciebie drażniąco.
pixel