Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego te same perfumy na Tobie pachną inaczej niż na koleżance?

2023-11-21
Dlaczego te same perfumy na Tobie pachną inaczej niż na koleżance?

Wiele osób głowi się nad tytułowym pytaniem, a odpowiedź na nie jest stosunkowo prosta: perfumy mogą zupełnie inaczej reagować w kontakcie z konkretną skórą. Wszyscy jesteśmy inni, co może brzmieć banalnie, natomiast rzeczywiście rzadko zdarza się, aby ten sam zapach był odbierany identycznie na dwóch różnych osobach. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego te same perfumy pachną na Tobie nieco inaczej niż np. na koleżance.

Przyczyny „naturalne”

Substancje zapachowe (olejki eteryczne) zawarte w perfumach mogą inaczej reagować w kontakcie z różnymi rodzajami skóry. Przykładowo: osoby mające skórę suchą często narzekają na dość niską trwałość i intensywność perfum. Dokładnie odwrotnie jest u osób ze skórą tłustą. Sebum (inaczej łój) to znakomity nośnik aromatu, stąd perfumy użyte bezpośrednio na przetłuszczoną skórę zawsze będą wyraźniej wyczuwalne.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na odbiór zapachu jest temperatura ciała. Używając perfum na rozgrzaną skórę, na przykład po wizycie w saunie czy po treningu, spodziewaj się o wiele intensywniejszego zapachu, co pozwoli Ci wyczuć w nim nowe nuty aromatyczne. To dlatego latem zaleca się używanie nieco lżejszych, mniej inwazyjnych kompozycji, a zimą tych „cięższych”, drzewnych czy korzennych.

Często nie doceniamy także wpływu diety na to, jak pachnie nasze ciało i jakim jest nośnikiem zapachu dla używanych perfum. Warto zatem wiedzieć, że zwyczajowo intensywniejszy jest aromat kosmetyków nakładanych na ciało osoby stosującej dietę obfitującą w produkty odzwierzęce. Mniej narzucają się natomiast zapachy perfum, których używają wegetarianie i weganie.

Inne czynniki mogące zmieniać odbiór danej kompozycji zapachowej to:

  • Stres;
  • Pora dnia;
  • Indywidualny poziom higieny;
  • Faza cyklu miesięcznego u kobiet;
  • Odczyn skóry;

Duża różnica w zapachu? Sprawdź, czy to nie podróbka

Nie możemy nie wspomnieć o prozaicznej, a przy tym bardzo częstej przyczynie różnic w zapachu teoretycznie tego samego produktu. No właśnie: czy aby na pewno tego samego? Jeśli Ty i koleżanka macie perfumy marki X, ale kupione w różnych sklepach, a testy porównawcze wykazały, że kompozycje pachną diametralnie inaczej, to w grę może wchodzić scenariusz, w którym jedna z Was kupiła podróbkę.

Właśnie dlatego radzimy, aby perfumy kupować wyłącznie w sprawdzonych, renomowanych drogeriach i perfumeriach, również online. Wystrzegaj się natomiast zakupów na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych.

Indywidualna wrażliwość zapachowa  

Nie jest żadną tajemnicą, że każdy z nas inaczej odbiera pewne zapachy. Wynika to właśnie z indywidualnej wrażliwości zapachowej, która może być uwarunkowana genetycznie, ale też mieć związek z np. przebytymi chorobami czy urazami.

To warto wiedzieć

Zupełnie inaczej odczuwają zapachy osoby palące wyroby tytoniowe. Jeśli więc palisz, to jak najszybciej rzuć ten nałóg i przekonaj się, jak bardzo rozwinie się Twój zmysł powonienia.

Co jeszcze może wpływać na odbiór zapachu?

Kompozycja zapachowa zamknięta w flakoniku może się delikatnie zmieniać w czasie. Najczęściej jest to spowodowane przeterminowaniem perfum – tutaj zachęcamy do lektury osobnego artykułu na blogu, w którym wyjaśniamy, czy perfumy mają datę ważności.

W przypadku wciąż świeżych perfum przyczyną zmiany ich charakteru może być nieprawidłowe przechowywanie, na przykład narażenie na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego, zmiennych warunków atmosferycznych czy napowietrzenie przez atomizer.

Znasz już wszystkie najważniejsze powody, dla których ta sama kompozycja zapachowa może być zupełnie inaczej odbierana na różnych osobach. Jeśli obecnie używane perfumy przestały Ci się podobać, a wręcz Cię drażnią, to naprawdę nie ma sensu dłużej się z nimi męczyć.

Wybierz nowy zapach dla siebie spośród tych dostępnych w Super Drogerii. Oferujemy perfumy najlepszych marek, w tym Yves Saint Laurent, Prada, Hermes, Paco Rabanne czy Guerlain. Znajdziesz u nas zarówno perfumy damskie, jak i perfumy męskie w bardzo atrakcyjnych cenach.

Masz jeszcze chwilę? W takim razie zajrzyj do innych artykułów na blogu, z których dowiesz się m.in., z czego składają się perfumy oraz poznasz kilka ciekawostek na temat perfum.

pixel