Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przechowywać perfumy? Poznaj najważniejsze zasady

2023-12-21
Jak przechowywać perfumy? Poznaj najważniejsze zasady

Zakup nowego flakonika perfum, szczególnie takich, o których od dawna marzyliśmy, to niezwykle przyjemny moment. Warto więc zadbać o to, aby piękny zapach mógł nam towarzyszyć jak najdłużej i nie zmienił swojego charakteru przez wiele miesięcy. Istotny wpływ na to ma sposób przechowywania perfum. Okazuje się, że wiele osób popełnia tutaj podstawowe błędy, które mogą rzutować na trwałość kompozycji, a wręcz negatywnie wpłynąć na sam zapach. Dowiedz się zatem, jak prawidłowo przechowywać perfumy. Od razu uspokajamy: nie jest to trudne i nie wymaga dużego zaangażowania.

Wybierz odpowiednie miejsce

Perfumy należy przechowywać w ciemnym lub przynajmniej zacienionym miejscu, w którym nie będą narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Może to być na przykład szafka, szuflada w toaletce, ewentualnie blat toaletki, o ile nie stoi przy samym oknie.

Taki sposób przechowywania perfum jest szczególnie ważny w przypadku zapachów zamkniętych w transparentnych flakonikach. Większą odporność na promieniowanie słoneczne wykazują perfumy w ciemnych buteleczkach.

Odpowiednia temperatura

Perfumy warto przechowywać w takim miejscu, w którym panuje względnie stała, niezbyt wysoka temperatura. Takim optimum jest 19-20 stopni Celsjusza. Oczywiście w sezonie grzewczym, a szczególnie latem, gdy panują upały, trudno jest utrzymać takie warunki atmosferyczne, natomiast ważne jest, aby nie przechowywać flakoniku perfum:

  • W pobliżu źródeł ciepła – grzejników, płyty grzewczej, piekarnika;
  • Blisko kabiny prysznicowej i wanny, gdzie w czasie kąpieli temperatura może gwałtownie wzrosnąć o dobrych kilka stopni Celsjusza;
  • Pod lampą, która emituje ciepło;
  • Blisko okna;

Pamiętaj o zamykaniu flakoniku

Każdy flakon markowych perfum, również tester, posiada zawleczkę, która pełni funkcję zamknięcia i chroni przed przypadkowym naciśnięciem przycisku atomizera. Zadaniem zawleczki jest również zabezpieczenie wnętrza flakoniku przed przedostawaniem się wilgoci, co mogłoby mieć bardzo zły wpływ na jakość i tym samym walory zapachowe perfum.

Nigdy nie przechowuj perfum bez zawleczki. Używaj jej nawet wtedy, gdy wiesz, że za kilkanaście minut ponownie sięgniesz po flakonik, aby spryskać kolejne obszary ciała czy np. przejść pod perfumeryjną mgiełką po skompletowaniu garderoby.

Warto wykorzystać oryginalne pudełko

Większość osób od razu wyrzuca kartonowe opakowanie perfum – a szkoda, ponieważ można je wykorzystać w formie dodatkowego zabezpieczenia flakoniku i jego zawartości. Zachowując kartonowe pudełko i przechowując w nim flakonik zyskasz pewność, że perfumy nie są narażone na działanie promieniowania UVA i UVB, co z kolei pozwoli przechowywać je nawet poza szafką.

Jak długo można przechowywać perfumy?

Taką informację zawsze znajdziesz na opakowaniu perfum, albo kartonowym, albo na pleckach lub dnie flakoniku. Szukaj symbolu otwartego pudełka, przy którym znajduje się oznaczenie okresu – najczęściej będzie to 12 M lub 24 M, co oznacza, że dany produkt nie powinien utracić swoich właściwości w okresie 12-24 miesięcy po otwarciu.

Sugerujemy natomiast kupowanie perfum o takiej pojemności, jaka wystarczy na około pół roku codziennego używania, pamiętając, że warto mieć osobne zapachy na wiosnę/lato oraz na jesień/zimę.

Przy okazji zajrzyj do innego artykułu na blogu, w którym wyjaśniamy, czy perfumy mają datę ważności.

Kup perfumy w Super Drogerii

Super Drogeria to renomowana, doskonale oceniana przez klientów drogeria internetowa, w której ofercie znajdziesz zarówno markowe perfumy damskie, jak i perfumy męskie. Gwarantujemy oryginalność dostępnych produktów, które pochodzą z oficjalnej dystrybucji i świeżego rozlewu.

Nasza oferta obejmuje perfumy najlepszych marek modowych i kosmetycznych, w tym Yves Saint Laurent, Dolce & Gabbana, Versace, Dior, Prada, Tom Ford, Hugo Boss, Givenchy, Chanel, Lancome czy Burberry.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów poradnikowych na naszym blogu. Dowiesz się z nich m.in., jakie są sezonowe trendy w perfumach oraz gdzie psikać męskie perfumy, aby cieszyć się ich zapachem przez bardzo długi czas.

pixel