Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy perfumy mają datę ważności? Wyjaśniamy!

2023-11-21
Czy perfumy mają datę ważności? Wyjaśniamy!

Perfumy to dla wielu z nas absolutny must have w szafce łazienkowej czy w toaletce. Sięgamy po nie przed każdym wyjściem z domu, jednak często robimy to bardzo oszczędnie. Powód? Stosunkowo wysoka cena perfum, szczególnie tych marek premium. Warto natomiast wiedzieć, że perfumy mają datę ważności i nie należy ich przechowywać w nieskończoność po otwarciu, ponieważ może to mieć negatywny wpływ zarówno na kompozycję zapachową, jak i trwałość kosmetyku. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Rzut oka na kartonik

Na każdym kartoniku perfum (czasami także na flakoniku) znajduje się informacja na temat daty przydatności do użycia danego kosmetyku. Szukaj charakterystycznego symbolu otwartego słoiczka, który z pewnością kojarzysz np. z opakowań kremów czy płynów do demakijażu. Nazywamy to oznaczeniem PAO, czyli period after opening. W przypadku perfum i większości produktów kosmetycznych zalecanym terminem przydatności do użycia jest od 12 do 24 miesięcy.

W tym miejscu ważna uwaga: oznaczenie PAO informuje nas jedynie o tym, jak długo, według producenta, dany kosmetyk zachowa swoje właściwości po otwarciu. Nie oznacza to zatem, że gdy minie np. 12 miesięcy, to należy od razu wyrzucić niezużyte jeszcze perfumy. Po prostu: dany zapach po upływie wskazanego czasu może być mniej intensywny, mniej trwały czy delikatnie zmienić swój charakter.

Ta sama zasada dotyczy zarówno perfum męskich, jak i perfum damskich i jest niezależna od klasy kosmetyku. Otwierając nowy flakonik produktu zapachowego staraj się używać go na tyle często i tak obficie, aby zużyć całą zawartość w terminie podanym na opakowaniu.

Przeterminowane nie znaczy zepsute!

Jeśli właśnie w popłochu sprawdzasz swoje perfumy i odkrywasz, że niektóre z nich zostały otwarte znacznie wcześniej niż 12 miesięcy temu, to uspokajamy: przekroczenie terminu przydatności nie jest równoznaczne z tym, że taki kosmetyk musi trafić do kosza.

Nadal możesz używać przeterminowanych perfum i być może nawet nie wyczujesz żadnej różnicy. Spodziewaj się natomiast, że takie perfumy mogą krócej utrzymywać się na skórze lub delikatnie zmienić swój zapach.

Przy okazji zajrzyj do innego artykułu, w którym podpowiadamy, jak aplikować perfumy, by maksymalnie przedłużyć trwałość zapachu.

Ciekawostka

Przeterminować mogą się również fabrycznie zapakowane i nigdy nieotwarte perfumy. Przyjmuje się, że zapach może stracić swoje oryginalne właściwości po 5 latach od daty produkcji. Dlatego tak ważne jest, aby w miarę możliwości kupować perfumy z tzw. świeżego rozlewu.

Pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu perfum

Data ważności perfum to jedno, ale na ich ogólną trwałość bardzo duży wpływ ma prawidłowe przechowywanie. Może się zdarzyć, że nawet całkiem świeże perfumy stracą swoje właściwości w wyniku niefrasobliwości właściciela.

Zapamiętaj więc te proste zasady:

  • Perfum nigdy nie wystawiamy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, nawet jeśli są zamknięte w nietransparentnym flakoniku;
  • Perfum nie należy przechowywać poza szafką lub kosmetyczką, ponieważ naraża je to na bezpośrednie działanie różnych czynników środowiskowych, jak wilgotne lub suche powietrze, zmienne temperatury etc.;
  • Perfumy najlepiej przechowywać w ciemnej szafcelub w innym miejscu, w którym panuje stała temperatura (np. szuflada toaletki);
  • Nigdy nie zostawiaj flakoniku perfum bez nakrętki/zatyczki;

Podsumowanie

Wiesz już, że perfumy mają datę ważności. Jest to ważna informacja dla osób, które do tej pory starały się bardzo oszczędnie korzystać z produktów zapachowych, by te wystarczyły im na jak najdłuższy czas. Nie warto tego robić, ponieważ im starsza kompozycja, tym gorsze będą jej walory oraz trwałość.

Nie ma zatem znaczenia czy w Twojej kosmetyczce znajdują się perfumy Chanel, Dior, Cartier, Gucci czy tańszej marki, na przykład Joop!. Otwierając nowe opakowanie nie ograniczaj się w korzystaniu z perfum – zawsze przecież znajdzie się okazja, by zrobić sobie przyjemność i kupić nowy zapach lub szepnąć o tym słówko bliskiej osobie szukającej inspiracji prezentowej.

Zajrzyj też do innych artykułów poradnikowych, z których dowiesz się m.in. czy warto inwestować w markowe perfumy, a także poznasz najpopularniejsze marki perfum wybierane przez klientów Super Drogerii.

pixel