Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Produkcja perfum – dowiedz się, z czego są zrobione perfumy?

2024-04-16
Produkcja perfum – dowiedz się, z czego są zrobione perfumy?

Perfumy to jedne z najpopularniejszych kosmetyków, po które większość z nas sięga każdego poranka tuż przed wyjściem z domu. Często nie zastanawiamy się nad tym, jak i z czego właściwie zostały wyprodukowane. Oczywiście każda marka perfumeryjna ma własne, pilnie strzeżone receptury, natomiast pewne składniki perfum przewijają się w niemal wszystkich dostępnych na rynku zapachach.

W kolejnym poradniku na blogu pochylamy się nad produkcją perfum, wyjaśniając, z czego są zrobione perfumy. Zapraszamy do lektury.

Olejki eteryczne i aromaty

Podstawą składu perfum są naturalne źródła aromatów, czyli olejki pozyskiwane z kwiatów (np. róża, jaśmin), owoców (np. cytryny, pomarańcze), korzeni (np. wetiweria), liści (np. lawenda), żywic (np. mirra), kory (np. cynamon) i innych części roślin.

Te aromaty zwykle pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną, ekstrakcji rozpuszczalnikami, tłoczenia na zimno lub tzw. metody enfleurage, czyli starożytnej techniki ekstrakcji zapachu z kwiatów za pomocą tłuszczów.

Oczywiście wielu producentów sięga także po syntetyczne zapachy, zastępując nimi te naturalne, które są wyjątkowo trudne lub kosztowne w pozyskiwaniu, ewentualnie nie występują w naturze (ma to na celu nadanie indywidualnego charakteru danej kompozycji).

Alkohol i woda

Istotnym składnikiem perfum jest alkohol etylowy, który pomaga rozprowadzać zapach na skórze i w powietrzu. Wysoka zawartość alkoholu w perfumach sprawia również, że mgiełka szybko wysycha na skórze, pozostawiając na niej tylko zapach.

W perfumach, zwłaszcza wodach toaletowych i wodach kolońskich, stosuje się także dodatek wody, co ma na celu rozcieńczenie i złagodzenie zapachu.

Stabilizatory zapachu

Te składniki perfum można podzielić na dwie kategorie: naturalne i syntetyczne. Do tych pierwszych zaliczymy przede wszystkim bursztyn, piżmo i cywet, które pomagają utrzymać zapach na skórze przez dłuższy czas.

Z kolei syntetyczne stabilizatory to zwykle galaxolide i ambroxan, które umożliwiają znaczące przedłużanie trwałości zapachu na skórze.

Proces produkcji

Podstawą produkcji perfum jest opracowanie unikalnej kompozycji zapachowej, czyli mieszanki różnych olejków eterycznych, aromatów i stabilizatorów, które w połączeniu tworzą pożądany zapach.

Następnie do mieszanki dodawane są alkohol i woda, a całość jest starannie mieszana. Teraz przychodzi czas na tzw. „dojrzewanie perfum”, co może zająć nawet do kilku miesięcy. Ostatecznie perfumy są filtrowane i przelewane do docelowych flakoników.

Więcej o tym, jak powstają perfumy, przeczytasz w osobnym artykule na naszym blogu.

Warto stawiać na markowe perfumy

Proces produkcji perfum wydaje się być dość zunifikowany, natomiast zauważmy, że każda czołowa marka w tej branży stosuje własne, unikalne metody i ściśle chronione receptury, co gwarantuje wyróżnienie się na tle konkurencji. Przodują w tym te najbardziej renomowane, luksusowe marki, jak chociażby HERMES, Thierry Mugler, Montale Paris czy Creed.

Wybierając markowe perfumy inwestujesz w swoją satysfakcję z noszenia danego zapachu, który będzie trwały, atrakcyjny dla otoczenia i pozwoli Ci się wyróżnić w tłumie innych ludzi, zwłaszcza w sytuacjach zawodowych i towarzyskich.

Ważnym argumentem przemawiającym za kupowaniem wyłącznie oryginalnych, markowych perfum, jest pewność co do profesjonalnego procesu produkcji, do którego użyto precyzyjnie dobranych składników. To minimalizuje lub wręcz wyklucza ryzyko reakcji alergicznej skóry w kontakcie z kosmetykiem.

Kup nowy zapach w Super Drogerii

Wiesz już, z czego są zrobione perfumy, natomiast o wiele ważniejsze jest znalezienie odpowiedniego zapachu dla siebie lub dla kogoś bliskiego, komu chcesz zrobić prezent. Bardzo duży wybór perfum damskich i perfum męskich znajdziesz w Super Drogerii. Jesteśmy czołowym dystrybutorem kosmetyków najlepszych i najbardziej cenionych marek w branży perfumeryjnej, w tym: Chanel, Yves Saint Laurent, Paco Rabanne, Carolina Herrera, Tom Ford, Dior, Prada, Versace czy Montale Paris.

Zajrzyj też do innych artykułów na naszym blogu, z których dowiesz się m.in., czym są testery perfum i dlaczego są nieco tańsze niż te dostępne w seryjnej sprzedaży, ile kosztują perfumy Paco Rabanne oraz jakie męskie perfumy do 300 zł wybrać, aby zrobić super niespodziankę bliskiemu facetowi.

pixel