Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym się różnią perfumy od mgiełki? Wyjaśniamy!

2024-05-23
Czym się różnią perfumy od mgiełki? Wyjaśniamy!

Perfumy i mgiełki zapachowe to dwa popularne produkty kosmetyczne, które pełnią taką samą funkcję: mają nam zapewnić atrakcyjny zapach. Na tym podobieństwa w zasadzie się kończą, ponieważ mówimy tutaj o dwóch zupełnie różnych kosmetykach, przede wszystkim na poziomie trwałości i intensywności zapachu (a także ceny). Z naszego artykułu dowiesz się, czym się różnią perfumy od mgiełki, co powinno Ci ułatwić wybranie odpowiedniego produktu dla siebie. Zapraszamy do lektury.

Stężenie olejków zapachowych

Główna różnica między perfumami a mgiełkami zapachowymi sprowadza się do stężenia olejków zapachowych. Prawdziwe perfumy to produkty o najwyższej zawartości olejków eterycznych, które wynosi od 20% do 30%. To dlatego ich zapach jest bardzo intensywny, głęboki i długo utrzymuje się na skórze.

Mgiełki zapachowe mają znacznie niższe stężenie olejków, które zazwyczaj wynosi od 1% do 5%. Resztę składu kosmetyku stanowi alkohol i woda. Efekt? Mgiełka co prawda bardzo ładnie pachnie, natomiast jest stosunkowo nietrwała, a jej aromat jest delikatny i nieco przytłumiony. Nie trzeba tego uznawać za wadę – wszystko zależy od okoliczności, w jakich planujesz użyć zapachu.

Na marginesie warto wspomnieć o tym, że poza perfumami i mgiełkami na rynku kosmetyków zapachowych znajdziemy także wody perfumowane i wody toaletowe, które porównaliśmy ze sobą w osobnym artykule na naszym blogu.

Trwałość zapachu

Podstawowym kryterium, jakim należy się kierować przy wyborze czy to perfum, czy mgiełki zapachowej, jest oczekiwana trwałość zapachu. Choć powszechnie uważa się, że im trwalszy zapach tym lepiej, to nie zawsze tak jest.

Jeśli lubisz zmieniać zapachy w ciągu dnia, na przykład używać innego do pracy, innego w domu czy na wieczorne wyjście ze znajomymi, to mgiełka zapachowa może się okazać optymalnym wyborem dla Ciebie – trwałość tego kosmetyku jest dość ograniczona i w praktyce zapach ulatnia się już po 2-3 godzinach od aplikacji.

Perfumy, dzięki znacznie wyższemu stężeniu olejków zapachowych, są o wiele trwalsze i te najlepsze mogą utrzymywać się na skórze nawet do 24 godzin.

Intensywność zapachu

Perfumy to wybór dla osób, które preferują bardzo intensywne, złożone kompozycje zapachowe. Jeśli lubisz, gdy Twój zapach dosłownie wypełnia pomieszczenie i jest wyraźnie wyczuwalny dla otoczenia również na zewnątrz, to na pewno warto zainwestować w prawdziwe perfumy, ewentualnie w wodę perfumowaną.

Z kolei mgiełki zapachowe mają znacznie subtelniejszy charakter. Tutaj zapach jest wyczuwalny przede wszystkim dla noszącej go osoby, nie narzuca się, nie jest tak ekspansywny, dlatego mgiełki świetnie sprawdzają się do szybkiego odświeżenia oraz w sytuacjach codziennych.

Cena

Na pewno się domyślasz, że perfumy są znacznie droższymi kosmetykami zapachowymi niż mgiełki. Wynika to z ich składu, bardzo wysokiego stężenia drogocennych olejków eterycznych oraz z faktu, iż mówimy tutaj o produktach z kategorii luksusowych. Właśnie dlatego perfumy są zarezerwowane na wyjątkowe okazje.

O wiele tańsze mgiełki mogą być bez wyrzutów stosowane częściej, a ich relatywnie niska cena zachęca do eksperymentowania z różnymi zapachami.

Perfumy czy mgiełki zapachowe? Znajdź produkt dla siebie w Super Drogerii

Super Drogeria, czołowa drogeria internetowa, oferuje szeroki wybór perfum damskich i perfum męskich, w tym takich marek jak Tom Ford, Chanel, Dior, Prada, Givenchy, Lancome, Paco Rabanne czy Carolina Herrera.

Nasza oferta obejmuje także coraz popularniejsze mgiełki perfumowane, by wskazać tylko na wspaniałą Chanel No. 1 DE CHANEL L’EAU ROUGE.

Wiesz już, czym różnią się perfumy od mgiełki, dlatego możesz o wiele łatwiej podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego kosmetyku dla siebie lub na prezent dla kogoś bliskiego. Pamiętaj, że robiąc zakupu w Super Drogerii masz gwarancję otrzymania oryginalnego produktu ze świeżego rozlewu. Skorzystaj także z darmowej dostawy przy zakupach już od 150 zł.

Zajrzyj też do innych artykułów poradnikowych na naszym blogu, w których m.in. podpowiadamy, jak znaleźć perfumy dla siebie oraz wyjaśniamy, jak przechowywać perfumy, by długo zachowały piękny zapach i oryginalną trwałość.

pixel